Які бувають депозити

Які бувають депозити? Кожній людині рано чи пізно доводиться замислюватися про те, як надійно зберегти і розумно примножити свої заощадження. Всім відомо, що для цих цілей існують банки, які беруть гроші від населення на процентні вклади. Але багато лякаються, що у разі проблем компенсація вкладів не буде зроблена, а також не знають, якому виду внесків віддати перевагу. Які бувають депозити
У кожному банку існують спеціальні відділи, де детально роз’яснять ситуацію про існуючі види вкладів, допоможуть відкрити гривневий або валютний депозит.

Згідно Цивільного Кодексу банки можуть пропонувати своїм клієнтам вклади двох основних категорій:
1. Вклади до запитання (гривневий і валютний депозит) – видача депозиту здійснюється за першою вимогою вкладника, тобто фактично це традиційний розрахунковий рахунок, при цьому термін вкладу не обмежується, а процентні ставки внесків не високі. У будь-який момент можна внести додаткові суми.

2. Строкові вклади – внесок повертається після закінчення визначеного договором терміну. Договір може укладатися на різні терміни від одного місяця до кількох років.

У рамках названих категорій банки формують свої численні види вкладів:

Ощадні вклади

Традиційні вклади фізичних осіб, з мінімумом функцій і умов, процентні ставки вкладів цього виду не високі. У ряді випадків проводиться капіталізація відсотків, тобто відсотки за вкладом банк нараховує і додає до основної суми вкладу, тим самим збільшуючи її, що враховується при кожному подальшому нарахуванні відсотків.

Накопичувальні вклади

Вклади фізичних осіб для накопичення великої суми. Це відсоткові вклади, які можна поповнювати протягом строку договору. Більшість банків пропонує такі вклади в рамках цільових комплексних програм, наприклад: автомобільні вклади, житлові або іпотечні внески Валюта або гривні приймаються від клієнта банку, після чого він може подати заявку на отримання кредиту на придбання автомобіля або нерухомості.

Якщо договір укладається в рамках іпотечної програми, то житлові строкові вклади при достроковому знятті коштів для придбання квартири або будинку не втрачають встановлену процентну ставку. Якщо ж переривання договору строкового вкладу відбувається за вкладами інших видів, то процентна ставка дорівнює ставці вкладу до запитання.

Розрахункові вклади

Вклади для тих, хто має намір зберегти деякий контроль над своїми грошовими коштами. На відміну від накопичувального виду вкладу, тут у рамках договору пропонується регулярна виплата відсотків на розрахунковий рахунок або пластикову карту, а також можливість вільно знімати грошові суми, залишаючи заздалегідь встановлений мінімальний залишок. Отже, вкладник завжди може розраховувати на свої заощадження і періодично, наприклад, щомісяця або щокварталу отримувати відсотки.

Спеціалізовані вклади

Кожен банк і агентство вкладів може пропонувати спеціальні вклади для конкретних категорій клієнтів. Наприклад, для пенсіонерів та ветеранів, студентів та вчителів, працівників охорони здоров’я і моряків. Зазвичай ця кампанія призначається для клієнтів банку, які вже отримують через розрахункові рахунки банку зарплату або пенсію, тому їм вигідно робити в цій же організації нові вклади (гривні, долари або євро).

Пенсійні вклади

Пенсійні вклади відносяться до соціальних, тому вони дозволяють робити першої внесок невеликого розміру, мають привабливі умови, але можуть бути відкриті тільки при наявності пенсійного посвідчення за віком або по інвалідності.

Крім того, агентство вкладів та банківські установи пропонують досить рідкісні та екзотичні види вкладів:

Металеві вклади

Існують для отримання доходу не тільки за рахунок процентних вкладів, але також граючи на змінах вартості дорогоцінних металів на світових ринках. Сума цього вклади фіксується в грамах конкретного дорогоцінного металу, також у грамах нараховуються відсотки. Вклади при цьому залишаються віртуальними, тому що вкладник купує у банку злиток дорогоцінного металу, залишає його на зберігання в банку, але сам предмет договору навіть не бачить.

Вкладник має право продати свій злиток назад банку і отримати розрахунок за поточним курсом даного дорогоцінного металу. Якщо ж вимагати від банку пред’явити злиток, то доведеться додатково заплатити за його виготовлення та внести до бюджету 20% ПДВ. За законом, покупка мірних злитків у разі вилучення їх зі сховища банку обкладається ПДВ. У цьому випадку, реальні доходи за таким вкладом істотно зменшаться. Тому на практиці всі операції такого роду проходять заочно або віртуально.

Індексуємі депозитні продукти

Це можливість отримати прибуток завдяки зміні котирувань одного з активу на світових ринках без ризику втратити сам актив (індекс Dow Jones, ціна на нафту).

Валютні внески

У банках можна відкрити не тільки вклади «гривні», але також можна покласти кошти на валютний депозит (вклад євро або вклад долар). Це не просто процентні вклади, але одночасно можливість надійно зберегти свої накопичення під час зниження курсу гривні по відношенню до світових валют.

Мультивалютні вклади

Варто також згадати мультивалютні вклади. Валюта може бути різна, але найбільш популярними вже довгий час продовжують залишатися долари і євро. При цьому спочатку робиться, наприклад, внесок євро, а після, в будь-який момент вкладник може перерозподілити кошти з валюти, курс якої знижується, у валюту, курс якої підвищується. Згідно з угодою мультивалютного вкладу всі ці маніпуляції відбуваються без втрати відсотків, що нараховуються за вкладом, тобто зберігається дохід за вкладом і виходить вигода на грі підвищення і пониження курсів валют.

Зручно, що в рамках укладеного договору вкладник має можливість дати банку довгострокове розпорядження, де буде сказано про обов’язкову щоденну підтримку пропорційного розподілу грошових коштів у зазначених валютах вкладу.